سیستم های حمل و نقل در مترو اصفهان

ده شهر موفق جهان از نظر سیستم حمل و نقل شهری

 

کپنهاگ – دانمارک

قطار شهری، مردم شهر کپنهاگ را به مناطق اطراف کپنهاگ و سایر نقاط دانمارک منتقل میکند. دارای ۲ خط، ۲۲ ایستگاه و ۲۱ کیلومتر طول است و هر روز ۱۲۰٫۰۰۰ نفر از این مترو استفاده می‌کنند.

 

برلین آلمان

در شهر برلین شبکه ارتباطی زیر زمینی به نام یو باهن وجود دارد که در 132 کیلومتر شهر گسترده شده است. این سیستم به سیستم اس باهن که در واقع سیستم ریلی روی زمینی است متصل است. در ایستگاه ها هر 2 تا 5 دقیقه قطارها حرکت می کنند که با پیمودن ۱۳۲ میلیون کیلومتر، ۴۰۰ میلیون مسافر را در سال منتقل می‌کند.

 

هنگ کنگ، چین

به‌طور تقریبی 90 درصد از سفرهای شهری در شهر هنگ‌کنگ توسط سیستم حمل‌ونقل شهری انجام می‌شود. سیستم ریلی حمل‌ونقلی (ام تی آر) بیشترین حجم این حمل‌ونقل را بر عهده دارد. این سیستم در روز 7 میلیون نفر را در مسیری 175 کیلومتری با قطارهایی که در هر شرایطی کاملاً سروقت حرکت می‌کنند جابه‌جا می‌کند.

 

نیویورک - امریکا

متروی نیویورک قدمتی 100 ساله دارد و مسیری 375 کیلومتری را در شهر می‌پیماید. قطارهای شهر نیویورک 24 ساعت و در تمام طول سال سرویس می‌دهند. روزانه 4.5 میلیون نفر از متروی این شهر استفاده می‌کنند.

 

پاریس – فرانسه

متروی پاریس قدمتی 110 ساله دارد و مسیری 214 کیلومتری را می‌پیماید. ایستگاه‌های قطار در پاریس به‌قدری به یکدیگر نزدیک‌اند که در هیچ‌یک از شهرهای دیگر دنیا چنین امکانی وجود ندارد. این سیستم روزانه 4.5 میلیون نفر را جابه‌جا می‌کند. سیستم متروی پاریس به قطارهای خارج شهری و اتوبوس‌ها متصل است.

 

سئول – کره

سیستم متروی شهر سئول با 287 کیلومتر مسیر روزانه برای جابه‌جایی 8 میلیون نفر طراحی شده است و با سیستم اتوبوس‌رانی این شهر هماهنگی دارد.

 

لندن – انگلستان

متروی لندن که در زبان عامیانه به آن تونل می‌گویند، قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین سیستم حمل‌ونقل زیرزمینی جهان است. مسیر حرکت متروی لندن 400 کیلومتر است که در سال 2007 ، یک میلیارد نفر از آن استفاده کرده‌اند.

 

تایپه – تایوان

دارای ۱۳۱٫۱ کیلومتر طول، ۵ خط و ۱۰۸ ایستگاه با احتساب‌ها ایستگاه‌های مشترک و تقاطعی و بدون احتساب ایستگاه‌های مشترک ۱۱۷ ایستگاه می‌باشد. متروی تایپه در سال ۲۰۱۴ میلادی ۶۷۹٬۵۰۶٬۴۰۱ نفر را جابه‌جا کرده است.

 

مسکو – روسیه

سیستم متروی مسکو یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌های مترو در جهان است که روزانه 7.5 میلیون نفر را جابه‌جا می‌کند. مسیر حرکتی مترو 293 کیلومتر است .

 

توکیو – ژاپن

سیستم متروی شهر توکیو بیشترین مسافر را در روز جابه‌جا می‌کند؛ یعنی 8 میلیون نفر در روز. شبکه متروی توکیو به‌علاوه حومه شهر 27 هزار و 270 کیلومتر است .